При виборі банку для розміщення депозиту українці зважають на два фактори

 
 

При виборі банку для розміщення депозиту українці зважають на два фактори – наявність гарантії повернення вкладу (56%) та відсоткову ставку (53%). Щоправда, зважають і на відгуки родичів, друзів та знайомих. При цьому 38% вкладників зміст договору з банком  у процесі відкриття рахунку вивчають побіжно. Про це засвідчили результати  опитування щодо обізнаності українських споживачів фінансових послуг про систему гарантування вкладів, проведеного за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». Результати загальнонаціонального опитування публічно презентували в Одесі, у рамках проведення Фондом гарантування регіональних прес-клубів. Про це та фінансову грамотність українців загалом в  інтерв’ю з заступником директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) Андрієм Оленчиком та провідними фахівцями відділу зв’язків з громадськістю та фінансової просвіти Фонду Людмилою Шапран і Олесею Шніцер.

Основні результати опитування свідчать, що українці:

• Достатньо обізнані щодо розміру гарантованої суми відшкодування (49% обрали правильний варіант відповіді);

• Знають про наявність гарантії за вкладами в іноземній валюті (51% опитаних надали правильну відповідь), однак не знають деталі – у якій валюті виплачується відшкодування та за яким  курсом. Лише   16% знають, що виплата здійснюється за офіційним курсом на день початку процедури виведення банку з ринку;

• Вважають, що в Україні гарантуються абсолютно всі вклади, які фізичні особи розміщують у будь-яких фінансових установах (19 % обрали цей неправильний варіант відповіді) або у будь-якому банку (цей неправильний варіант обрали 50%), однак це не передбачено чинним законодавством України

• За останні два роки не мали негативного досвіду за вкладами в банках, однак попри це намагаються не тримати кошти в банках .55% опитаних не мають в банках  коштів, а 33% у банківських установах  тримають лише незначну частину своїх статків.

•  52% опитаних вказали, що чули про Фонд гарантування вкладів, однак практично нічого не знають про особливості самої системи гарантування вкладів та її функціонування (31% не знають про неї нічого, а 50% - знають мало).

Загальнонаціональне опитування методом «обличчя-до-обличчя» проводилося українською маркетинговою дослідницькою компанією InMind у грудні 2017 року. Було опитано 2006 респондентів віком від 18 років (репрезентативно до структури населення країни) у всіх регіонах України, окрім АР Крим, територій Донецької та Луганської областей, які не є підконтрольні Уряду України. Розмір теоретичної похибки не перевищує 2,2%.

Криза допомогла

Починаючи з 2014 року в Україні було розпочато процедуру ліквідації 90 банків. До Фонду за відшкодуванням звернулися понад 2 мільйони вкладників. Їм виплатили майже 88 млрд. грн.

Не зважаючи на те, що  про факт існування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб чули більше половини українців (52%), частково завдячуючи і фінансовій кризі, про особливості функціонування самої системи гарантування вкладів 50% знають мало та ще третина (31%) практично не знають нічого.

Про наболіле: кредитні спілки

Хто відповість за недобросовісну діяльність кредитної спілки? Відповідь однозначна – вкладник, своїми кревними. Однак 26% опитаних переконані, що Фонд гарантує вклади у всіх установах, які залучають депозити, тобто і в банках, і в кредитних спілках, і в фінансово-інвестиційних компаніях.

Узагалі населення України вважає, що всі вклади в банках гарантовані Фондом, і не знає про наявність винятків за видами вкладень. Так, лише 18% знають про відсутність гарантії за вкладами в банківських металах (39% впевнені, що такі вклади гарантуються), а ще 16% обізнані, що Фонд не гарантує депозитні сертифікати на пред’явника  (36% вважає, що гарантує).

Вклади у доларах – надійніше, але «не просто»

Більше половини респондентів – 51% - знають про те, що валютні вклади гарантуються Фондом. Однак, лише 16% знають, що такі вклади виплачуються в національній валюті за офіційним курсом на момент визнання банку неплатоспроможним, тоді як 72% опитаних наводять інші варіанти відповідей.

Новітні фінансові інструменти – електронні та мобільні гроші

Особливістю системи гарантування вкладів є деякі обмеження щодо та званого «типу депозитного продукту». Системою не компенсуються  вклади, які засвідчені депозитним сертифікатом на пред’явника.  Новітні фінансові інструменти – електронні та мобільні  гроші  також  не компенсують , оскільки їхніми емітентами не є банківські установи. Натомість за типом рахунку – поточний, картковий, строковий або накопичувальний  - обмежень не існує, так само як і щодо механізму розміщення  вкладу – у готівковій чи безготівковій формі чи за допомогою онлайн або мобільного банкінгу.

Час – це гроші. Термін виплати гарантованої суми

Українці погано розуміють процес виплати гарантованого відшкодування за вкладами. Підставою для виплати є відкликання банківської ліцензії  та початок процедури ліквідації банку, визнання банку неплатоспроможним, тобто банкрутом.

За результатами опитування, 40% респондентів вважають, що можуть претендувати на отримання гарантованої суми від Фонду відразу як банк відмовився повернути вклад на вимогу вкладника, незалежно від  строку  завершення депозиту. Ще майже половина (48%) також неправильно вважають, що гарантована сума має виплачуватися одразу по відмові банку повернути вклад після закінчення його строку.

У Законі «Про систему гарантування вкладів» передбачено, що «Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фактори впливу 

Рівень доходу, тип населеного пункту, регіон проживання – це  основні фактори впливу на рівень обізнаності споживачів фінансових послуг.

У регіональному розрізі абсолютним лідером обізнаності виявився Північний макрорегіон (Житомирська, Київська, Чернігівська і Сумська області). Мешканці півдня України (Одеська, Миколаївська та Херсонська області), попри низьку самооцінку, виявилися добре обізнаними із системою гарантування вкладів – їх результати помітно кращі за середні по країні. Найгірший рівень обізнаності мають  мешканці Східного регіону ( Харківська, Дніпропетровська, Запорізька області та частини Донецької і Луганської областей, що підконтрольні Уряду України). Мешканці центру (Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Вінницька області) та Заходу (Волинська, Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Хмельницька) показали результати, що наближуються до загальнонаціональних значень.

Ціна питання. Українці прагнуть до мільйона

Система гарантування вкладів в Україні існує майже двадцять років. Розмір гарантованої суми зріс на кілька порядків: з 500 гривень у 1998 році до 200 тисяч гривень у 2012 році і до сьогодні.

Разом з тим, лише 47% українців задоволені нинішнім рівнем граничної суми відшкодування за вкладами – 200 тисяч гривень. Гарантована сума у 400 тисяч гривень влаштувала би 60% усіх респондентів, у 800 тисяч гривень – 75%, а 1 мільйон гривень – 86% опитаних. 

Один з принципів економіки стверджує: є запит  - буде пропозиція. Адже накопичити мільйон – половина справи, треба ще й знайти, як його зберегти та примножити. То ж накопичуймо, зберігаймо і примножуймо ГРАМОТНО!

Автор – Наталя Тодоровська. Матеріал підготовлений у рамках проекту «Аудіо щоденник реформ. Вінниччина» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США.

Добавлено: 6-07-2018, 20:07
0
158

Схожі публикаціїНаверх