Чи гарантуватиме держава вінничанам безпечне материнство та дитинство?

 Вінницькі фахівці очікують, що в Україні підтримають програму «Репродуктивне здоров’я нації». Про це 27 січня 2017 провідні лікарі Вінниччини обговорювали разом із  журналістами під час прес-клуб ситуацію у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї в Україні. Програма «Репродуктивне здоров’я нації», яка діяла у період 2006 – 2015 рр. завершилась, але чи прийме уряд нову загальнодержавну програму, поки що залишається під питанням – сьогодні найбільше хвилює медиків. Адже саме лікарі нашої області, зокрема Наталя Антонюк, виступали провідними експертами на рівні розробки всеукраїнської програми. За словами Олена Панченко - керівник проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні», що виконує Благодійний Фонд «Здоров'я жінки і планування сім'ї» , перша програма була прийнята у 1995 році (вона практично не мала державного фінансування, це був дуже важкий період, коли створювались на існуючих базах Центри планування сім’ї). У 2002-2006 році діяла вже друга програма і з 2006 функціонувала Державна програма «Репродуктивне здоров’я нації». Але з листопада 2014 року ми маємо мораторій на національну програму. Політики дуже люблять використовувати інформацію по демографічній ситуації (скільки народилось дітей, скільки буде народжуватись і т. д.) Але ми вже можемо сказати про те, що за минулий рік відбулось на 60 000 пологів менше. Пересічні українки ж навпаки, не думають про демографічну ситуацію, вони думають про те, як забезпечити свою дитину всім необхідним у майбутньому. І це для населення є стимулом до народження дітей.

Наталя Антонюк, співкоординаторка програми USAID «Здоров’я жінок України» та проекту «Разом до здоров’я» 2007-2016 рр переконана, що розроблена програма «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр. базується на міжнародному досвіді, вона є досконалою та необхідною для впровадження.


Аналізуючи результати програми за минулі роки Тетяна Бондаренко навела певні цифри та факти. Адже за державної підтримки вразі  вдалося знизити материнську смертність на та смертність дітей до 1 року – на 38 %.
В той же час Інна Кукуруза – обласна спеціаліскат, відповідальна за проведення методичної роботи за фахом «Акушерство та гінекологія» в області зазначила, що  для того, аби відновити репродуктивний потенціал нації і для того, щоб в Україні був приріст населення, кожна жінка репродуктивного віку повинна народити не 1-2 дітей (як було раніше), а 3-4 дитини, що нереально в сьогоднішніх умовах. Але Вінниччина може гордитися тим, що у нас діє і фінансуються окремі елементи даної програми: «Керівництво області, депутати, профільні департамети – всі із розуміння ставляться до цієї проблеми. І нам вдається добитися фінансування на найнеобхідніші заходи та медикаментозне забезпечення для безпечних пологів, підтримку життя матері та дитини у критичних ситуаціях. Але й надалі необхідно працювати».

Довідкова інформація:

В умовах надзвичайної економічної та соціальної кризи в Україні, питання збереження репродуктивного здоров’я має неодмінно залишитись серед пріоритетів держави, оскільки є питанням національної безпеки та подальшого сталого розвитку України, і потребує невідкладної уваги до цієї важливої сфери з боку держави, відповідної фінансової підтримки та якнайскорішого затвердження нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр., що дозволить вирішити наступні проблеми:
• рівний доступ до повної та науково достовірної інформації та освіти;
• популяризація здорового способу життя, відповідального батьківства, культури взаємин та сімейних цінностей, планування народження здорової дитини;
• стратегії інформування та програми статевого виховання дітей, підлітків та молоді;
• послуги з планування сім’ї, догляду за вагітними, профілактики ІПСШ та ВІЛ-інфекції, а також медико-соціальні послуги для підлітків та молоді на принципах «дружнього підходу»;
• доступність та використання контрацепції;
• популяційні скринінгові програми з профілактики та ранньої діагностики онкологічної патології репродуктивних органів у жінок та чоловіків;
• безперервність медичної допомоги через чіткий механізм перенаправлення пацієнтів у заклади різних рівнів та супроводом медичної інформації;
• матеріально-технічне та кадрове забезпечення закладів охорони репродуктивного здоров’я;
• підготовка лікарів та середнього медичного персоналу на основі найкращих світових практик;
• доступ до послуг з репродуктивного здоров’я для чоловіків, враховуючи хлопців підліткового віку;
• рівний доступ для вразливих груп: люди з інвалідністю, ВІЛ інфіковані, особи, які перебувають в складних життєвих обставинах.
Інформаційна довідка:
Оцінку попередньої ДПРЗН до 2015 р., підготовку Концепції та проекту нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр. було здійснено у 2016 р. групою провідних національних експертів з питань РЗ/ПС в партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України та за підтримки Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» в рамках реалізації проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні».
Проект нової ДПРЗН підготовлено, базуючись на результатах оцінки попередньої Державної програми «Репродуктивне здоров'я нації» на період до 2015 року, та у відповідності до Європейського плану дій ВООЗ з посилення охорони сексуального, репродуктивного здоров'я та прав на 2017-2021 рр.

материнство дитинство USAID
0
Добавлено: 21-02-2017, 21:49
0
565

Схожі публикаціїНаверх